Decyzja o zakupie własnych “czterech kątów” jest bardzo odpowiedzialnym krokiem, z którym łączy się zwykle zarówno wiele radości, jak i stresu. Samo postanowienie zakupu to bowiem tylko jedno, do podjęcia pozostaje szereg dodatkowych decyzji, od których w dużej mierze zależeć będzie komfort naszego życia, do załatwienia jest przed nami mnóstwo formalności, oczywiście liczyć się też musimy z bardzo dużymi wydatkami… Od czego warto zacząć i co zrobić, żeby cały proces przebiegł sprawnie a towarzyszący nam przy tym stres był jak najmniejszy? Po pierwsze ważny jest dobry plan działania i ustalenie budżetu, jakim w tym celu dysponujemy.

Zakup nieruchomości – skąd wziąć pieniądze?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania czy też domu liczyć się musimy ze sporym wydatkiem. Niestety w dzisiejszych czasach mało kto może sobie pozwolić na taki zakup za gotówkę, z własnych odłożonych oszczędności. Na szczęście nawet wówczas, gdy brakuje nam pieniędzy na zakup nic nie jest jeszcze stracone. Z pomocą przyjść może bowiem kredyt hipoteczny, który ma w swej ofercie zdecydowana większość banków. Kredyt hipoteczny to nic innego jak pożyczka, którą oferują banki właśnie w celu zakupu nieruchomości, ale też na jej budowę lub remont. Nie oznacza to jednak, że pożyczyć możemy dowolną, potrzebną nam kwotę. Jej wysokość uzależniona jest od naszej zdolności kredytowej, która ustalana jest na podstawie wielu czynników – naszych miesięcznych przychodów oraz zobowiązań finansowych, liczby osób biorących kredyt i osób będących na ich utrzymaniu, pieniędzy, które stanowią nasz wkład własny, rodzaju i kosztu nieruchomości i tak dalej. Aby poznać swą zdolność kredytową najlepiej umówić się na spotkanie bezpośrednio w siedzibie wybranego banku. Warto poznać oferty wielu banków i wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą ofertę. Dopiero wiedząc jaką kwotą dysponujemy – zarówno z kredytu, jak i własnych oszczędności – możemy przejść do szukania nieruchomości.

Nieruchomość – tylko jaka?

Kiedy wiemy już, jaką kwotą dysponujemy, zdecydować możemy o tym, jaki typ nieruchomości najbardziej nam odpowiada. Oczywiście do wyboru mamy przede wszystkim mieszkania w blokach oraz domu – jednorodzinne wolnostojące, bliźniaki czy też segment w tak zwanym szeregowcu. Oczywiście możemy też zdecydować się na budowę domu, choć jest to oczywiście bardzo kosztowne rozwiązanie. Kolejna decyzja dotyczyć będzie stanu nieruchomości – może to być lokal z „pierwszej ręki”, od dewelopera, albo z rynku wtórnego, zakupione od poprzedniego właściciela. Duże znaczenie ma też np. lokalizacja, powierzchnia, udogodnienia itp.