Zakup nieruchomości – bez względu na to, czy chodzi o niewielką kawalerkę w bloku w centrum dużego miasta, czy też dom jednorodzinny z dużym ogrodem na zielonych obrzeżach – to bardzo poważna decyzja i duże zobowiązanie finansowe. To właśnie pieniądze, a konkretnie ich brak wstrzymuje wiele osób przez zakupem wymarzonych „czterech kątów”. Co robić, kiedy zdecydowałeś się na podjęcie takiego kroku, jednak nie dysponujesz odpowiednią ilością oszczędzonej gotówki? Oczywiście z pomocą mogą przyjść banki i kredyt hipoteczny.
Od czego zależy wysokość kredytu?
Możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego (czyli specjalnej pożyczki oferowanej przez większość banków w celu zakupu, budowy czy remontu nieruchomości) to duże ułatwienie, należy jednak pamiętać, że nie każdy ma możliwość zaciągnięcia takiej pożyczki, także jej wysokość nie zawsze jest taka, jakiej byśmy oczekiwali. Dlaczego? Zależy ona bowiem on naszej zdolności kredytowej ustalanej na podstawie wielu czynników, między innymi: miesięcznych zarobków i zobowiązań finansowych, liczby osób w gospodarstwie domowym, wysokości wkładu własnego – czyli naszych oszczędności i tak dalej. Aby dowiedzieć się, jaką zdolnością kredytową dysponujemy najlepiej umówić się na rozmowę z doradcą kredytowym w konkretnej placówce bankowej. Wcześniej warto zapoznać się z ofertą kredytową różnych banków i wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą.
Co dalej?
Sam zakup nieruchomości to jedno, należy jednak pamiętać, że na tym wydatki niestety się nie kończą. Poza kosztem zakupu samego lokalu przyjdzie nam bowiem zwykle zapłacić prowizję pośrednikowi sprzedaży nieruchomości, a także ponieść szereg dodatkowych opłat związanych z załatwieniem wszelkich urzędowych formalności. Pozostaje także kwestia ewentualnego remontu czy wykończenia lokalu, jego umeblowanie i tak dalej. To, ile prac trzeba będzie wykonać – a tym samym ponieść kosztów – zależy w dużej mierze od typu i stanu wybranej przez nas nieruchomości – te z pierwszej ręki, od dewelopera, często wymagają wielu prac wykończeniowych i całkowitego wyposażenia, lokale z drugiej ręki również wymagać mogą solidnych prac remontowych. W urządzeniu i umeblowaniu wnętrz pomocne okazać się mogą zakupy na raty oferowane przez wiele sklepów, pozwalają bowiem one na rozłożenie kosztów zakupów w czasie. Dzięki temu wydatki nie są aż tak bardzo przez nas odczuwalne, a my wciąż mamy możliwość urządzenia naszego nowego domu zgodnie z naszymi potrzebami i oczekiwaniami.
Najnowsze komentarze