Każdy, kto posiada własny pojazd mechaniczny doskonale zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi kosztami wiąże się jego bieżące utrzymanie. Koszty paliwa stale idą w górę i tyczy się to zarówno ropy, benzyny, jak i gazu. Do tego trzeba dodać jeszcze wszelkie koszty eksploatacyjne, wymianę zużytych części, sezonową wymianę opon czy też przegląd rejestracyjny. Niektórzy tną koszty, jak mogą, próbując nieco zaoszczędzić wszędzie gdzie się da. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest rezygnacja z ubezpieczenia samochodu. Warto jednak wiedzieć, które z dostępnych na rynku polis ubezpieczeniowych są obligatoryjne, a które kierowca może wykupić wedle własnego uznania. Wszystkie te informacje zostały zawarte w szczegółowych przepisach prawnych.

Które ubezpieczenie jest obowiązkowe dla każdego właściciela czterech kółek?

Niektóre spośród ubezpieczeń samochodowych, jakie są dostępne na rynku ubezpieczeniowym, to produkty o charakterze całkowicie dobrowolnym. Jednak jest taki produkt, który obligatoryjnie musi być wykupiony przez każdego właściciela samochodu. Chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, popularnie zwanym ubezpieczeniem OC. Ten rodzaj ubezpieczenia musi bezwzględnie posiadać każdy kierowca, w przeciwnym razie grożą mu wysokie kary finansowe. To nie jest tak, że gdy skończy się ważność jednej polisy, to po prostu można zapomnieć o wykupieniu kolejnej. Istnieje rejestr polis ubezpieczeniowych i każde przekroczenie terminu zapłaty za ubezpieczenie jest tam skrupulatnie odnotowywane. Brak polisy to wysokie kary, przed którymi nie da się uchronić. Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy, aby obowiązkowe ubezpieczenie wykupić na jeden raz, to płatność za nie może rozłożyć na dogodne raty. Taką formę płatności za OC oferuje większość agencji ubezpieczeniowych. Raty za ubezpieczenie można spłacać w systemie miesięcznym bądź kwartalnym.

Dobrowolne ubezpieczenia dla kierowców pojazdów mechanicznych

Można spotkać się także z ubezpieczeniami, które są dobrowolne. Motoryzacja to taka specyficzna dziedzina, w której można znaleźć wiele rodzajów ubezpieczeń. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej można spotkać się także z dobrowolnym ubezpieczeniem AC czy NWW. Można ubezpieczyć cały samochód od nieszczęśliwych zdarzeń losowych lub też na przykład same szyby. Im większa jest wartość samochodu, tym ubezpieczenie od napraw jest bardziej korzystne. W tym przypadku również można ubezpieczenie płacić w dogodnych ratach.