Mieć własne mieszkanie – to marzenie prawie każdej osoby wkraczającej w dorosłe życie. Niestety, w obecnych realiach, marzenie to nie jest tak proste do spełnienia. Trzeba mieć sporo szczęścia, doskonale płatną pracę lub też otrzymać mieszkanie w spadku, by już na progu dorosłości móc się cieszyć z własnych czterech kątów. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana w dużych miastach, gdzie ceny nieruchomości szybują nieustannie w górę. Już dziś nie brakuje lokalizacji w Krakowie, Warszawie czy w Gdańsku, gdzie za jeden metr kwadratowy trzeba zapłacić około dziesięciu tysięcy złotych. Dla wielu ludzi są to kwoty niewyobrażalne i z tego względu zamiast na zakup mieszkania decydują się na jego wynajem. Jest jeszcze jeden sposób, który może wpłynąć na obniżenie kosztów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwne to, że budowa domu może być bardziej opłacalna niż kupno mieszkania w dużym mieście, jednak coraz częściej tak właśnie jest.

Jak zdobyć wymagane prawem pozwolenia na budowę domu?

Przy zakupie mieszkania wystarczy znaleźć odpowiedni lokal, czy to z rynku pierwotnego, czy też z rynku wtórnego, zawrzeć umowę poświadczoną notarialnie, uiścić wszelkie niezbędne opłaty i już można cieszyć się z własnej nieruchomości. W przypadku budowy domu sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Po pierwsze, trzeba mieć działkę, na której można będzie postawić budynek. Prawo jasno określa, że po stronie właściciela gruntu leży dopełnienie wszystkich prawnych formalności przed rozpoczęciem budowy domu. Trzeba między innymi sprawdzić, czy posiadana działka ma status budowlanej, czy też rolnej. Jeżeli działka jest budowlana i posiada się projekt wymarzonego domu, to można złożyć pozwolenie na budowę. Stosowny wniosek trzeba złożyć w starostwie powiatowym. Na podstawie wypełnionego wniosku zostanie wydana zgoda na budowę lub też zostanie udzielona odmowa takiej budowy.

Dlaczego warto zainwestować w dom?

Własne cztery kąty to dla wielu bezpieczna przystań, do której zawsze można wrócić, nawet jeżeli wyjedzie się za granicę do pracy zarobkowej. Budowa domu w ładnej podmiejskiej okolicy może okazać się o wiele bardziej opłacalna niż kupno mieszkania w centrum dużego miasta. Mając własny dom człowiek staje się niezależny od sąsiadów, może liczyć na spokój i ciszę, które nie są wcale tak oczywiste w zabudowie wielorodzinnej. Oczywiście utrzymanie domu wymaga więcej zaangażowania. Zastanawiając się nad tym, którą opcję wybrać, warto rozważyć wszystkie aspekty.