Matematyka nazywana jest często “królową nauk”, a mimo to wiele osób, zwłaszcza w wieku szkolnych nie jest w stanie przyswoić nawet jej podstaw i uważa ją za największy z koszmarów. Jeśli ty lub twoje dziecko nie radzi sobie z przyswojeniem wiedzy z zakresu matematyki dobrym rozwiązaniem mogą okazać się korepetycje Wrocław, najlepiej u osoby nie tylko w pełni kompetentnej (niekiedy wystarczy licencjat z matematyki, w innych przypadkach lepiej poszukać kogoś z większym doświadczeniem), ale także pełnej pasji i umiejętnie przekazującej wiedzę – to połowa sukcesu. Matematyka w rzeczywistości jest niezwykle fascynującą dziedziną nauki, z którą – często zupełnie nieświadomie – mamy do czynienia każdego dnia. Napotykamy ją na każdym kroku i zwykle nawet tego nie zauważamy. Jaka jest jej historia?

Matematyka – czyli co?

Matematyka to nauka, która ma na celu dostarczanie narzędzi, które służyć mają do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń. Dotyczy ona więc prawidłowości ludzkiego rozumowania. Zakres matematyki, który już teraz jest niezwykle szeroki, stale się rozszerza. Ma to związek z faktem, że ścisłe założenia dotyczyć mogą najróżniejszych dziedzin ludzkiej myśli, a czynione muszą być między innymi w technice, naukach ścisłych, a nawet w naukach humanistycznych. Bardzo wiele dziedzin związanych z nauką oraz technologią zaczyna na pewnym etapie definiować swe pojęcia z tak dużą precyzją, że możliwe jest dostosowanie do nich metod matematycznych. Bardzo często zdarza się, że sytuacja ta daje początek kolejnemu działowi matematyki teoretycznej lub stosowanej. Miało to miejsce w przypadku mechaniki klasycznej i statystycznej, ekonomii, lingwistyki, teorii gier, a także niektórych obszarów politologii. Standardem w naukach eksperymentalnych stało się obecnie potwierdzanie istnienia zależności, które zostały zaobserwowane przy pomocy statystyki, stanowiącej jeden z działów matematyki. Cytując jeden z największych umysłów wszech-czasów, Leonardo DaVinci “żadne ludzkie badania nie mogą być nazywane prawdziwą nauką, jeśli nie mogą być zademonstrowane matematycznie”.

Główne działy matematyki

Matematyka jest nauką bardzo dynamiczną, w której przenika się wiele różnych dziedzin, działów i teorii. Do najpopularniejszych działów wchodzących w jej skład zalicza się: logika, algebra, analiza, geometria, topologia, matematyka dyskretna, statystyka i rachunek prawdopodobieństwa, matematyka stosowana oraz badania okołomatematyczne. Choć w szkole wydawać się mogą nudne i skomplikowane, przy odpowiednim poznaniu stają się one naprawdę fascynujące.