Kasa fiskalna to praktyczne i funkcjonalne urządzenie od wielu lat użytkowane w handlu. Niemniej w ostatnim czasie zaczęły obowiązywać istotne zmiany w tym zakresie. Już od maja 2019 w wielu sklepach oraz punktach usługowych obowiązkowe jest używanie kasy fiskalnej online. Kolejne etapy zastąpienia tradycyjnych kas, sprzętem działającym w trybie online przypadają na rok 2020, a całkowita wymiana ma się zakończyć wraz z rokiem 2023.

 

Terminal dla firm online – skuteczna walka z nadużyciami podatkowymi ?

 

Już od kilku lat w naszym kraju są wdrażane w życie poszczególne reformy systemu kasowego, ale to rok 2020 będzie tym, w którym to zostaną dokonane bardzo istotne zmiany. Nowoczesny terminal dla firm online jest bezpośrednio związany z wprowadzeniem rozbudowanego systemu informatycznego o nazwie Centralne Repozytorium Kas, w skrócie – CRK. System ten pozwala na bieżące połączenie się z urządzeniami działającymi w trybie online. Rozwiązanie to w założeniu ma zapobiegać wielu nadużyciom podatkowym i w związku z tym korzystnie wpłynąć na stan budżetu naszego państwa. Dotychczas to przedsiębiorca mógł sam decydować o tym czy wybiera tradycyjną kasę czy też sprzęt online, tymczasem wprowadzone zmiany prawiły, że już dziś wiele placówek handlowych musi korzystać z kas online. Kto musi koniecznie wymienić kasę fiskalną w 2020 roku?


Zobacz temat. Jak działa BLIK w terminalu płatniczym: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/jak-dziala-blik-w-terminalu


 

Dla kogo przeznaczone są kasy fiskalne online od stycznia 2020 roku?

Wraz z nadejściem tego roku z wymianą kas fiskalnych na urządzenia elektroniczne online muszą zmierzyć się wszystkie przedsiębiorstwa, które to świadczą usługi w zakresie naprawy samochodów oraz różnorodnych pojazdów silnikowych. Nowy terminal dla firm zaczął obowiązywać również przedsiębiorców zajmujących się naprawą opon samochodowych, a więc ich zakładaniem, bieżnikowaniem i regeneracją oraz wymianą kół w poszczególnych pojazdach mechanicznych. Ponadto nowelizacja obejmuje również wymianę kas fiskalnych na urządzenia online w przedsiębiorstwach, które to prowadzą sprzedaż paliw dla pojazdów silnikowych takich jak: benzyna, olej napędowego oraz gaz.


Więcej informacji o tym kogo obejmuje obowiązek posiadania kasy fiskalnej: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/kogo-obejmuje-obowiazek-posiadania-kasy-fiskalnej-w-2020-roku


 

Kto musi wymienić kasy fiskalne od lipca 2020 roku?

Druga grupa podatników będzie zobowiązana wymienić dotychczasowe kasy na urządzenia online w lipcu tego roku. Nowy terminal dla firm będzie od tego czasu obowiązywał w punktach gastronomicznych, które to prowadzą działalność stacjonarną, w tym także sezonową. Ponadto kasy fiskalne online będą także obowiązywać w firmach zajmujących się krótkotrwałym zakwaterowaniem. Do tych przedsiębiorców dołączą również tacy podatnicy, których praca polega na dystrybucji paliw stałych, wśród których można wymienić węgiel oraz brykiet przeznaczony na opał.

Ostatnią, największą grupę podatników, zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych na urządzenia online stanowią fryzjerzy oraz salony kosmetyczne i kosmetologiczne. Ponadto wymiana jest konieczna we wszystkich firmach budowlanych oraz w obiektach służących do poprawy kondycji fizycznej, wśród których można wymienić przede wszystkim siłownie. W kasę fiskalną online muszą także zaopatrzyć się lekarze, prawnicy, adwokaci oraz dentyści. Wymiana kas fiskalnych w 2020 roku jest obligatoryjna i dotyczy wszystkich podatków VAT, także tych, którzy posiadają sprawne urządzenia. Warto wiedzieć o tym, że spełniając określone wymogi istnieje możliwość uzyskania ulgi w kwocie 700 zł. Nie warto zatem czekać do ostatniej chwili i już dziś pomyśleć o wymianie dotychczasowej kasy na nowoczesne urządzenie działające w trybie online.


Więcej tematów związanych z kasami i terminalami online znajdziesz: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/