Internet zdominował nasz świat. Korzysta z niego niemal każdy, warto więc wiedzieć, że bezpieczeństwo i prywatność w sieci nie jest kwestią oczywistą. Normą stały się już wycieki danych czy śledzenie ruchu w sieci. Ochrona własnej prywatności jest bardzo ważną kwestią, warto więc wiedzieć, jak o nią zadbać.

 

Media społecznościowe źródłem wiedzy

Z mediów społecznościowych można naprawdę wiele wyczytać. Warto regularnie kontrolować ustawienia swojego profilu, by mieć wgląd na to, co jest widoczne dla osób go odwiedzających. Warto filtrować wyświetlane informacje, by nie były one dostępne dla osób obcych, które mogą być wykorzystane przeciwko Tobie.

Nie podawaj wrażliwych danych w sieci

Wiele firm zachęca Cię do wpisania swojego numeru telefonu czy adresu meilowego w zamian za dostęp do jakichś zasobów. Pamiętaj jednak, że podanie takich danych poskutkuje ogromną ilością spamu w skrzynce odbiorczej, niechcianymi połączeniami, a nawet podawaniem Twojego numeru kolejnym podmiotom. Nie podawaj takich danych w sieci.


Zobacz też artykuł na temat: Dane osobowe szczególnie wrażliwe


Pamiętaj o szyfrowaniu

Komunikatory internetowe zastępują powoli zwyczajne wiadomości tekstowe. Nie ma w tym nic złego, o ile korzystasz z aplikacji wykorzystującej szyfrowanie. Zwróć uwagę, by nie było to szyfrowanie podczas przesyłania. Taka opcja oznacza, że wiadomości są deszyfrowane i przechowywane na serwerach dostawcy. Może się okazać, że ktoś się do nich włamie i odczyta coś, czego nikt niepowołany odczytać nie powinien. Uważaj szczególnie na najpopularniejszego Messengera czy Google Allo, chyba, że ręcznie włączysz tryb rozmowy poufnej.

Pamiętaj o skutecznych hasłach

Ochrona informacji prywatnych jest kwestią niezwykle istotną, należy więc pamiętać o trudnych do odgadnięcia hasłach. Każde hasło powinno mieć co najmniej 12 znaków, powinno zawierać duże litery, cyfry czy znaki specjalne. Ustawianie hasła w postaci swojego imienia albo daty urodzenia córki nie jest najlepszym pomysłem, podobnie, jak ustawienie tego samego hasła do wszystkich używanych serwisów i aplikacji.


Więcej o prawnych aspektach włamania i przetwarzania danych osobowych: incydent RODO