Poszukiwania nowej pracy, nigdy nie są proste. Jednak sytuacja, w której wracamy do pracy po dłuższej przerwie jest jeszcze bardziej skomplikowana. Długa luka w CV, może także być powodem większego braku pewności siebie u pracownika, a także wątpliwości u potencjalnych pracodawców. Powstaje więc pytanie, gdzie najlepiej poszukiwać pracy po tak długiej przerwie, aby otrzymać dobrą pracę i jednocześnie sprawdzić się oraz zadowolić swojego pracodawcę.

Większe miasta

Jeśli praca zgodna z wcześniejszym doświadczeniem i zdobytym wykształceniem nie jest dostępna w najbliższej okolicy, warto rozejrzeć się nieco dalej. Z pewnością nie stanowi to wielkiego problemu dla osób, które nie posiadają jeszcze rodziny i dzieci i mogą w każdej chwili zmienić miejsce zamieszkania w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. Miejsca, w których najłatwiej znaleźć dobre zatrudnienie są większe miasta, takie jak na przykład Warszawa, Wrocław lub Gdańsk. Z pewnością dają one większą szansę na znalezienie jakiejkolwiek pracy lub tej zgodnej z wykształceniem i doświadczeniem. Jednak w przypadku osób, które mają własne rodziny i nie bardzo mogą przeprowadzać się do innego miasta, konieczne jest dostosowanie się do ewentualnych dojazdów do pracy. Warto wtedy określić dokładny zakres odległości, na których możemy poszukiwać nowego zatrudnienia. Należy także dokładnie sprawdzić połączenia z miastem lub miejscem, w którym możliwe jest podjęcie się nowego zajęcia. Nie każdy jest w stanie dojeżdżać każdego dnia samochodem, dlatego obowiązujące na tej trasie połączenia komunikacji publicznej są istotne i często naprawdę przydatne.

Praca niezgodna z doświadczeniem

Podejmując się poszukiwania pracy po dość długiej przerwie, może oznaczać konieczność przekwalifikowania się. Nie zawsze branża, w której posiada się wykształcenie i doświadczenie pozwala na powrót po długim czasie. Wynika to z dynamiczności, z jaką wiele branż się rozwija i wiedza oraz umiejętności zdobyte kilka lat wcześniej, stają się całkowicie nieaktualne. W takiej sytuacji, powrót do starego zawodu i biura, może wiązać się z obowiązkiem przechodzenia nowych szkoleń i uczestniczenia w codziennej pracy z inną osobą, która wprowadzi nas we wszystkie najnowsze wytyczne i przepisy. Jeśli jednak obecna wiedza i umiejętności, nie wystarczą do podjęcia się pracy w dotychczasowej branży, konieczne jest przekwalifikowywanie się i nauczenie się zupełnie nowego zawodu i obowiązków. Poszukiwania pracy po długim czasie na bezrobociu, nigdy nie jest przyjemne i proste, jednak warto podejmować się tego wyzwania i mieć otwarty umysł na wszystkie dostępne możliwości i miejsca pracy.