Każde dziecko jest bardzo ciekawe świata i warto w nim to pielęgnować. Samo kupowanie i czytanie książek jednak nie wystarcza. Wszyscy najlepiej uczymy się poprzez praktykę i nie inaczej jest też dziećmi. Trzeba stwarzać im możliwości, by samodzielnie mogły dokonywać odkryć i weryfikować poznaną teorię w praktyce. Świetnie sprawdzają się w tym pomoce naukowe, które nie tylko służą do nauki, ale i dobrej zabawy. Jednym z takich narzędzi jest mikroskop i preparaty mikroskopowe, za których pomocą można sprawdzić jak zbudowane są rzeczy i istoty znajdujące się wokół nas.

Mikroskop do nauki i zabawy

Mikroskop służy do poznawania mikroświata i każde dziecko ma z nim krótki kontakt na lekcjach biologii. Są one na tyle ciekawe, że na pewno warto kontynuować je nadal w domu lub nawet zapoznać dziecko z mikroskopem jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Będzie mu wtedy łatwiej w szkole i zyska umiejętności, które pozwolą my wyprzedzić kolegów z klasy. Mikroskop powinien być oczywiście dostosowany do wieku dziecka. Nie trzeba kupować mu bardzo profesjonalnego sprzętu, ale nie polecamy też typowych zabawek, które nie przydadzą się w zdobywaniu wiedzy.

Obecnie dostępne są niedrogie i proste w obsłudze mikroskopy, które rzeczywiście mogą posłużyć dziecku jako pomoc naukowa. Mikroskop stereoskopowy idealnie sprawdza się w przypadku dzieci. Nie są do niego potrzebne nawet preparaty do mikroskopu. Wystarczy włożyć pod mikroskop dany obiekt, by móc oglądać w powiększeniu jak zbudowane są liście, kwiaty czy kamienie. Taki sprzęt nadaje się nawet dla małych dzieci, ponieważ nie wymaga on użycia szklanych elementów.

Podobnie działa też mikroskop cyfrowy, który posiada niewielkie rozmiary i można go nawet podłączyć do komputera. Należy przybliżyć go do elementu, który chcemy zobaczyć w dużym powiększeniu i tutaj również nie są potrzebne specjalne preparaty. Taki mikroskop można mieć zawsze przy sobie i wykorzystywać np. podczas spaceru w parku lub w lesie. Oglądanie danego elementu w całości daje pewien obraz tego jak jest on zbudowany, ale dokładną strukturę można poznać dopiero za pomocą specjalnych preparatów do mikroskopu. Można je przygotować samemu lub też wybrać gotowe preparaty.

Preparaty biologiczne i narzędzia mikroskopowe

Preparaty mikrobiologiczne to bardzo małe fragmenty elementów, z których zbudowany jest dany obiekt, czyli np. poszczególne części ciała człowieka, innego zwierzęcia lub rośliny. Preparaty pozwalają poznać dokładną strukturę badanych obiektów, ale należy je prawidłowo przygotować. Wymaga to użycia specjalistycznych narzędzi, które często są szklane i ostre, a więc nie nadają się dla małych dzieci. Na całe szczęście nie jest wcale konieczne samodzielne przygotowywanie preparatów, ponieważ dostępne są też gotowe zestawy preparatów. Zazwyczaj podzielone są one na konkretne kategorie i możemy dzięki nim zapoznawać się z budową poszczególnych roślin, zwierząt oraz anatomią własnego ciała.

Starsze dzieci mogą również samodzielnie przygotowywać swoje preparaty i wtedy należy wyposażyć je w narzędzia mikroskopowe, a więc szkiełka, pipety, pęsety i probówki. Wykonanie własnych preparatów nie jest bardzo trudne, ale na pewno wymaga cierpliwości. Nie jesteśmy też w stanie przygotować preparatów z elementów należących do żywych istot, więc w tym przypadku na pewno warto posłużyć się gotowymi zestawami.

Dzięki mikroskopowi możemy pokazać dziecku, że nauka jest fajna, ciekawa i może być też dobrą zabawą. Zakup mikroskopu stanowi więc świetny pomysł na wartościowy prezent, który przyda się zarówno w szkole, jak i w czasie wolnym.