Kwestie odnawialnych źródeł pozyskiwania energii są coraz bardziej widoczne i to nie tylko w zagranicznych mediach, ale także i na rodzimym rynku. Źródła kopalne z roku na rok mają coraz mniejsze zapasy, a co za tym idzie, wydobycie na przykład węgla jest coraz droższe i coraz mniej opłacalne. Ponadto, wielu ekspertów wskazuje na to, iż tradycyjne źródła pozyskiwania energii elektrycznej przyczyniają się do globalnego ocieplenia, którego skutku w ciągu najbliższych dziesięcioleci mogą być tragiczne dla całego gatunku ludzkiego. Mając to na uwadze, spora grupa osób decyduje się na instalację na własnych podwórkach paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Czym właściwie jest fotowoltaika, czy takie rozwiązanie jest opłacalne oraz w jaki sposób można sfinansować zakup paneli?

Co to właściwie jest fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne to obok elektrowni wiatrowych jeden z najbardziej popularnych sposobów na zdobywanie energii elektrycznej z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. W obliczu grożącej światu katastrofy ekologicznej, każdy człowiek powinien zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, w jaki sposób na własną rękę może chronić planetę. Mieszkańcy miast mają w tym względzie ograniczone pole działania, chociaż mogą się wykazywać przez segregowanie odpadów lub dążenie do maksymalnego zmniejszenia ich wytwarzania. O wiele więcej w tym zakresie mogą zrobić właściciele domów jednorodzinnych, którzy na terenie swojej posesji mogą zamontować alternatywne źródła pozyskiwania energii, na przykład panele fotowoltaiczne.

Skąd wziąć dopłaty do fotowoltaiki?

Chcąc inwestować w odnawialne źródła energii można liczyć na wsparcie finansowe. Trzeba się liczyć z tym, że jest to niemały jednorazowy wydatek. Na taką inwestycję trzeba wyłożyć przynajmniej kilka tysięcy złotych. Im nowocześniejsza i bardziej wydajna będzie zastosowana technologia, tym koszt inwestycji będzie większy. Można na ten cel zaciągnąć kredyty na preferencyjnych warunkach lub też postarać się o dofinansowanie, które oferowane jest przez wiele gmin.

Czy panele słoneczne to opłacalna inwestycja?

W większości przypadków montaż paneli słonecznych to inwestycja, która ma szansę się zwrócić już po kilku latach ich użytkowania. Czas zwrotu z inwestycji zależy między innymi od tego jak duża powierzchnia została zabudowana panelami oraz od tego, jakie jest nasłonecznienie konkretnego miejsca. Panele warto zakładać od strony południowej, wówczas są najbardziej wydajne.