Kwestie odnawialnych źródeł pozyskiwania energii są coraz bardziej widoczne i to nie tylko w zagranicznych mediach, ale także i na rodzimym rynku. Źródła kopalne z roku na rok mają coraz mniejsze zapasy, a co za tym idzie, wydobycie na przykład węgla jest coraz droższe i coraz mniej opłacalne. Ponadto, wielu ekspertów wskazuje na to, iż tradycyjne źródła pozyskiwania energii elektrycznej przyczyniają się do globalnego ocieplenia, którego skutku w ciągu najbliższych dziesięcioleci mogą być tragiczne dla całego gatunku ludzkiego. Mając to na uwadze, spora grupa osób decyduje się na instalację na własnych podwórkach paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Czym właściwie jest fotowoltaika, czy takie rozwiązanie jest opłacalne oraz w jaki sposób można sfinansować zakup paneli?
Co to właściwie jest fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne to obok elektrowni wiatrowych jeden z najbardziej popularnych sposobów na zdobywanie energii elektrycznej z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. W obliczu grożącej światu katastrofy ekologicznej, każdy człowiek powinien zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, w jaki sposób na własną rękę może chronić planetę. Mieszkańcy miast mają w tym względzie ograniczone pole działania, chociaż mogą się wykazywać przez segregowanie odpadów lub dążenie do maksymalnego zmniejszenia ich wytwarzania. O wiele więcej w tym zakresie mogą zrobić właściciele domów jednorodzinnych, którzy na terenie swojej posesji mogą zamontować alternatywne źródła pozyskiwania energii, na przykład panele fotowoltaiczne.
Skąd wziąć dopłaty do fotowoltaiki?
Chcąc inwestować w odnawialne źródła energii można liczyć na wsparcie finansowe. Trzeba się liczyć z tym, że jest to niemały jednorazowy wydatek. Na taką inwestycję trzeba wyłożyć przynajmniej kilka tysięcy złotych. Im nowocześniejsza i bardziej wydajna będzie zastosowana technologia, tym koszt inwestycji będzie większy. Można na ten cel zaciągnąć kredyty na preferencyjnych warunkach lub też postarać się o dofinansowanie, które oferowane jest przez wiele gmin.
Czy panele słoneczne to opłacalna inwestycja?
W większości przypadków montaż paneli słonecznych to inwestycja, która ma szansę się zwrócić już po kilku latach ich użytkowania. Czas zwrotu z inwestycji zależy między innymi od tego jak duża powierzchnia została zabudowana panelami oraz od tego, jakie jest nasłonecznienie konkretnego miejsca. Panele warto zakładać od strony południowej, wówczas są najbardziej wydajne.
Najnowsze komentarze