Poza serwisami aukcyjnymi funkcjonują także serwisy ogłoszeniowe. Serwisy ogłoszeniowe różnią się od aukcyjnych tym, że mają za zadanie jedynie informować o przedmiocie oferty, nie pośredniczą w zawieraniu transakcji. Jest to spore ograniczenie w stosunku do aukcji, jednak na kilku płaszczyznach te ograniczenia nie odgrywają tak dużej roli lub są nawet ich siłą.

Tak dzieje się na przykład w przypadku serwisów pracy. W serwisie aukcyjnym raczej ciężko”kupić” pracę. Natomiast istnieje gros serwisów ogłoszeniowych z rozwiniętą właśnie tą tematyką, lub całkowicie dedykowanych ofertom pracy (pracuj.pl, www.Praca.Centrumofert.pl ).

Serwisy ogłoszeniowe mają również dość silną pozycję jeśli chodzi o obrót nieruchomościami i samochodami. A to dlatego, że nikt raczej nie kupi domu tylko na podstawie opisu i kilku zdjęć. Internet w takim przypadku często ma tylko jedno zadanie: skontaktować sprzedającego i kupującego (co równie dobrze może zrobić serwis aukcyjny jak i ogłoszeniowy) ? reszta najczęściej i tak odbywa się miedzy nimi już osobiście.

Kolejny polem na które z samej istoty aukcji serwisy aukcyjne nie wejdą to wszelkiego typu ogłoszenia w których przedmiot jest poszukiwany, a nie oferowany(‘Poszukuję…’, ‘Kupię…’ itd.)